2 грудня 2024, 15:10

Марина Безрукова та представники Агенції оборонних закупівель взяли участь у форумі в рамках Стратегічного огляду оборонних закупівель Україна-НАТО

Агенція оборонних закупівель поділилася досвідом у подоланні викликів протягом 2024-го року. У перші місяці повномасштабного вторгнення пріоритетом були швидкі закупівлі, щоб забезпечити ЗСУ зброєю за будь-яку ціну. Проте в умовах боротьби на виснаження, ефективне використання ресурсів стало не менш важливим фактором. 

Очевидно, що найефективніша співпраця — напряму з виробником. Тож у 2024-му Агенція зменшила частку спецімпортерів у імпортних контрактах з 69% до 36%, порівняно з 2023-м. Водночас важливо диверсифіковувати шляхи постачання та знаходити баланс між імпортом і внутрішнім виробництвом, аби забезпечувати ЗСУ найнеобхіднішим.

Агенція намагається всіляко заохочувати конкуренцію, зокрема активно працюємо з ринком, щоб отримувати актуальні пропозиції. Також стала першим замовником, що використав інструмент рамкових угод для потреб оборони від Prozorro для закупівлі товарів подвійного призначення та цивільних дронів. 

На початку цього року відбулася суттєва реорганізація структури Агенції. Були створені спеціалізовані офіси для різних типів озброєння, що посилило внутрішню експертизу та зробило закупівлі ефективнішими. Також була втілена багаторівнева система запобігання корупції, яка поєднує взаємний контроль різних підрозділів та роботу безпекових відділів.

Протягом 2024-го Агенція налагодила співпрацю з закупівельними агенціями країн-членів НАТО задля обміну досвідом щодо закупівель озброєння та військової техніки. 

Вагу довіри в співпраці з міжнародними партнерами ілюструє «Данська ініціатива», в рамках якої уже перерахувано 535 млрд євро для закупівлі озброєння українсього виробництва, яке буде поставлене до кінця 2024-го. Агенція спільно з Міноборони надали інформацію про виробників, ефективність озброєння, виробничі спроможності та відповідність антикорупційним стандартам.