У 2024 році Агенція оборонних закупівель законтрактувала вже понад 400 тис. БпЛА всіх видів

Марина Безрукова, директорка Агенції оборонних закупівель прокоментувала ситуацію щодо закупівель дронів.
Про закупівлі дронів. Але не лише про це.
На жаль, інформація про те, що люди, яким заважає сам факт існування Агенція оборонних закупівель, кинулися до деяких невдоволених виробників з закликом публічно нас “замочити” — підтвердилась.
Тішить, що ці голоси такі одинокі, як би гучно їм не хотілося звучати. Але коли ми вперше розпочали контрактувати БпЛА для Міністерства оборони, то поставили собі за мету максимально прискорити потрапляння дронів до наших військових. Тому важливо відповісти.
У 2024 році ми законтрактували вже понад 400 тисяч БпЛА всіх видів. Від маленьких FPV до діпстрайків, які вражають цілі глибоко в тилу ворога. За невеликими винятками, це все дрони українського виробництва.
Лише за останні 2 тижні ми уклали 21 контракт на дрони на понад 3 млрд грн.
І оскільки ми є “Агенцією оборонних закупівель” Міністерства оборони, то це накладає свою специфіку.
- Ми можемо контрактувати лише те озброєння, яке є в переліку, сформованому Генеральним Штабом та затвердженому Міністерством оборони. Перелік — це невелика та найбільш пріоритетна частка великої потреби, зібраної від військових, на яку передбачене фінансування. Бо можливості бюджету справді обмежені.
- Ми можемо контрактувати лише те озброєння, яке отримало кодифікацію НАТО.
- І ми можемо контрактувати лише тих виробників, які підтвердили свої виробничі спроможності військовим представництвам Міністерства оборони.
У цих правил є як свої сильні, так і слабкі сторони.
Вони дають максимально просту відповідь на запитання: контрактувати чи не контрактувати? Ми не можемо контрактувати дрони, яких немає в переліку. Але зі свого боку скажу, що БпЛА, які мають багато схвальних відгуків від військових, там з`являються.
Що найбільш важливо, такий підхід, зокрема з участю військових представництв, забезпечує максимальну надійність постачання дронів для наших військових.
З іншого боку, це колообіг бюрократії, з якою — особливо вперше — важко розбиратися нашим виробникам. Це тривалі процеси погоджень на кожному з етапів.
Ми на постійному контакті з виробниками, отримуємо зворотний зв`язок та ініціюємо зміни, які спрощують роботу та скорочують час до укладення контракту. Зокрема, перевірка військовими представництвами вже суттєво спростилася.
Але існує ще багато простору, аби зробити процедуру контрактування БпЛА, передбачену нормативною базою Міністерства оборони, простішою та прозорішою. І будемо вдячні всім виробникам, які долучаться до цього процесу.
На жаль, противники роботи Агенції зараз роблять усе можливе, щоб зруйнувати нашу репутацію. Наприклад, вливаючи гроші в поширення новини про закупівлю Агенцією конкретного БпЛА за завищеними цінами. Хоча насправді ми його взагалі не контрактували.
Усе це ознака того, що ми на правильному шляху. І ми будемо раді пройти його разом з виробниками.